Π.Α.Σ. ΕΛΛΑΣ ΒΕΛΟΥ - Official Website

25η Αγωνιστική

ΕΛΛΑΣ ΒΕΛΟΥ – ΠΕΛΟΠΑΣ ΚΙΑΤΟΥ  3-4

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΒΕΛΟΥ

Την ήττα με 4-3 γνώρισε η ομάδα μας από τον Πέλοπα Κιάτου μετά από ένα «επεισοδιακό» παιχνίδι με κύρια χαρακτηριστικά του την μέτρια  διαιτησία και τις κακές  αμυντικές λειτουργίες  των δύο ομάδων.

Η Ελλάς Βέλου μπήκε με αποφασιστικότητα στο γήπεδο και προηγήθηκε πολύ νωρίς με 2-0, αρχικά στο 12’ με τον Αράπι από σέντρα του Πιλιαφά και στο 13’ οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Ο Αράπι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Δ. Βελέντζα και έδωσε έτοιμο γκολ στον Πιλιαφά. Οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να απαντήσουν και στο 17’ από την πάσα του Πετρόπουλου ο Παπαβασιλείου μείωσε (2-1) και στο 20’ ο Πράττος ισοφάρισε από θέση οφσάιντ και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ντέρμπι. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, Πολυδωρόπουλος και Κουρούμαλης δεν συνεννοήθηκαν σωστά στο 34’ στη σέντρα του Παπαβασιλείου  και ο Πράττος έκανε το 2-3 με κεφαλιά. Το ημίχρονο έκλεισε με ένα ακόμη γκολ και συγκεκριμένα με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πιλιαφά  στο 42’.  Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο Αθανασόπουλος μετά από μαρκάρισμα του Δ. Βελέντζα μέσα στην περιοχή.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε το θέαμα και τα γκολ του πρώτου αλλά είχε φάσεις οι οποίες ξεσήκωσαν τον κόσμο του Βέλου. Στο 65’ ήρθε η φάση του αγώνα. Πράττος και Ντεβό έφυγαν μόνοι τους στην πλάτη της άμυνας  της Ελλάδας Βέλου από την κεφαλιά του Γκίμπσον με τον προτελευταίο να σκοράρει και τον επόπτη Παπανικολάου να μην υποδεικνύει  καθαρό οφσάιντ,  χαρίζοντας έτσι στον Πέλοπα μια νίκη που τον κρατά  «ζωντανό» στην διεκδίκηση της ανόδου.

Στο 81’ το ποτήρι «ξεχείλισε» όταν ο διαιτητής Καρσιώτης πήρε μία ακόμα λανθασμένη απόφαση και έβαλε «φωτιά» στο Βέλο . Οι παίκτες της ομάδας μας πήραν εντολή να αποχωρήσουν από τον αγωνιστικό χώρο, όπως κι έκαναν. Μετά από 8 λεπτά επέστρεψαν για να συνεχιστεί το παιχνίδι και να ολοκληρωθεί, χωρίς να αλλάξει κάτι.

Χαρακτηριστικό της διαιτησίας του αγώνα είναι ότι εκτός των  γκολ που δεν έπρεπε να μετρήσουν σε όλο το 2ο ημίχρονο καταλογίσθηκαν μόνο 3 φάουλ σε όλη την διάρκεια του β’ ημιχρόνου.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΕΛΛΑΣ ΒΕΛΟΥ: Κουρούμαλης, Πολυδωρόπουλος, Σάνι, Νάκος, Σαββίδης, Αθανασόπουλος, Αντωνόπουλος Π., Πιλιαφάς, Αράπι, Ρούπας, Κοσκολέτος (78’ Δελής Κ.)

ΠΕΛΟΠΑΣ ΚΙΑΤΟΥ: Χασανμπέλι, Βράκας, Μιχαλόπουλος (67’ Ντεβό), Βελέντζας Κ., Βελέντζας Δ., Συρίγος (62’ Πρίφτης), Πετρόπουλος, Παπαβασιλείου, Γκίμπσον, Πράττος (83’ Τσαμασλίδης), Μπούκης Μ.Κ.