Π.Α.Σ. ΕΛΛΑΣ ΒΕΛΟΥ - Official Website

26η Αγωνιστική

ΠΑΣ ΚΛΕΝΙΑ – ΕΛΛΑΣ ΒΕΛΟΥ 2-1

ΓΗΠΕΔΟ ΣΟΛΩΜΟΥ

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι η ομάδα μας γνώρισε την ήττα, αυτή τη φορά από την πρωτοπόρο της βαθμολογίας  Κλένια.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυναμικά το παιχνίδι και μόλις στο 4’ το σουτ του Λέπεντζη δεν βρήκε στόχο. Στο 21’ η Κλένια έχασε τον πρώην παίκτη της ομάδας μας Γιώργο Κλαδάκη ο οποίος τραυματίστηκε στον αστράγαλο και ένα λεπτό αργότερα ο Π.Μ. Μπαλάφας με σέντρα βρήκε τον Χ. Γεώργαρη με τον τελευταίο να ανοίγει το σκορ με ψηλοκρεμαστό πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής.

H Ελλάς Βέλου δεν μπορούσε εύκολα να δημιουργήσει επιθετικές προϋποθέσεις. Παρόλα αυτά όμως άγγιξε το γκολ όταν ο Αράπι βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στο 33’ αλλά δεν πλάσαρε σωστά, με τον Γκίκα να κρατά το μηδέν. Τρία λεπτά αργότερα ο Κοσκολέτος «απείλησε»  με ένα σούτ το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Γκίκα. Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου όμως «εφαρμόστηκε» και σε αυτό το παιχνίδι και αφού Αράπι και Κοσκολέτος δεν έβαλαν την μπάλα στα δίκτυα της αντιπάλου, στο 37’ ο Λέπεντζης με κοντινό πλασέ νίκησε τον Κουρούμαλη κάνοντας το 2-0.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαφορετική εικόνα από το πρώτο με την ομάδα μας να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 56’ ο Κοσκολέτος, μετά από μια φοβερή ομαδική ενέργεια με την μπάλα πραγματικά να «χάνεται»,  με ένα εκπληκτικό σουτ από δύσκολη θέση έκανε το 2-1 και ξαναέβαλε την Ελλάδα Βέλου  στο παιχνίδι.

Στο 65ο λεπτό του αγώνα σε αντιαθλητικό μαρκάρισμα εκτός φάσης του ποδοσφαιριστή της Κλένιας Μπαλάφα Π. Β. προς τον ποδοσφαιριστή μας Σάνι  Άντι,  ο διαιτητής του αγώνα σε συνεννόηση με τον αρμόδιο βοηθό δεν έβγαλε καμία κάρτα (κόκκινη ή κίτρινη) στον ποδοσφαιριστή της Κλένιας ο οποίος ήδη είχε κίτρινη κάρτα από το α’ ημίχρονο του αγώνα.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο σύλλογος της Κλένιας να συνεχίζει να αγωνίζεται με 11 ποδοσφαιριστές για τον υπόλοιπο αγώνα με το σκορ να παραμένει στο 2-1.

Στη φάση πάντως του πρώτου γκολ ο τερματοφύλακας της Κλένιας πανηγύρισε  μπροστά από τον πάγκο των φιλοξενούμενων προκαλώντας τις αντιδράσεις παικτών και προπονητών και ανάγκασε τον διαιτητή Νεοφυτιάδη να του δείξει την κίτρινη κάρτα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ ΚΛΕΝΙΑ: Γκίκας, Παπαιωάννου, Μακρής (90’ Παπαχρήστου), Μπαλάφας Π.Β., Λέκκας, Μπαστούνης, Λέπεντζης (85’ Μπεξής), Κλαδάκης (21’ λ. τρ. Σεννής), Μπαλάφας Π.Μ., Γεώργαρης Χρ., Γεώργαρης Σπ.

ΕΛΛΑΣ ΒΕΛΟΥ: Κουρούμαλης, Πολυδωρόπουλος, Σάνι, Νάκος, Σαββίδης, Αθανασόπουλος, (88’ Αντωνόπουλπος Γ.), Αντωνόπουλος Π. (68’ Γιακούπι), Δελής Κ. (80’ Δείσης ), Αράπι, Ρούπας,Κοσκολέτος