Φιλικό: Ελλάς Βέλου-Απέσσας Χαλκίου

Ελλάς Βέλου - Απέσσας Χαλκίου 3 - 1

Φιλικό Παιχνίδι

Δημοτικό Στάδιο Βέλου

Άνετη ήταν επικράτηση της Ελλάδας Βέλου απέναντι  στον Απέσσα Χαλκείου με 3-1 σε φιλικό που έδωσαν οι δύο ομάδες το Σάββατο (5/5/2012) στο Δημοτικό Στάδιο Βέλου.

Η ομάδα μας με αρκετά νέα πρόσωπα στη σύνθεσή της έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο προσφέροντας θέαμα αλλά και ουσία. Κορυφαίος της αναμέτρησης, ο Μαρτίνος , ο οποίος έκανε τα πάντα μέσα στο γήπεδο και σε συνεργασία με τους Ραπουσάι και Ρούπα  η ομάδα στο κέντρο «κένταγε». Θα ήταν άδικο βέβαια να μην αναφερθούμε θετικά σε όλους τους παίκτες οι οποίοι, αν και η διάθεση και ίσως ο καιρός να μην ήταν  για μπάλα, έδειξαν πως είχαν πολύ όρεξη.

Μόλις στο πρώτο λεπτό του παιχνιδιού ο επίσης πολύ καλός Ντενίς έχασε την πρώτη ευκαιρία στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Μαρτίνος με μια «μαγική» μπαλιά σημάδεψε και βρήκε τον Αράπι στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας με τον τελευταίο να τελειώνει ιδανικά την φάση με ένα υπέροχο ψηλοκρεμαστό πλασέ.  Στο 24’ ο Ντενίς έκανε το 2-0 με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής και δέκα λεπτά αργότερα ο Ρούπας πέτυχε ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς από τα 30 μέτρα περίπου με σουτ, με την μπάλα να προσγειώνεται στο αριστερό παραθυράκι του τερματοφύλακα του Απέσσα,ο οποίος έμεινε «άγαλμα». Το μόνο  που κατάφερε να κάνει η ομάδα του Χαλκείου ήταν να μειώσει σε 3-1 στο 59’ με γκολ του Μπριόλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τον Χρήστο Βελέντζα να βάζει όλους τους παίκτες στον αγωνιστικό χώρο κάνοντας αρκετές δοκιμές. Η συνολική εικόνα όλων των ποδοσφαιριστών ήταν ικανοποιητική κάτι που σημαίνει πως τη νέα σαιζόν ο τεχνικός της ομάδας μας θα «πονοκεφαλιάζει» για τους ποιους θα επιλέγει στα επίσημα παιχνίδια.

Η ομάδα μας ξεκίνησε με τους: Κουρούμαλη, Πολυδωρόπουλο ,Σάνι, Νάκο, Σαββίδη, Ρούπα, Μαρτίνο, Ραπουσάι, Ντενίς, Δελή και Αράπι.

Στη συνέχεια μπήκαν και οι: Ξάντρι, Αμπού Ζολώφ, Ντριζάρι, Νούρο, Ντόρο, Κουτσομίχος, Μπράκας, Μπάρτζης, Πέρας.

Επόμενο φιλικό παιχνίδι την Τετάρτη 9/5/2012 με τον ΠΑΟ Λουτράκι στο Δημοτικό Στάδιο Βέλου στις 18:00.