Π.Α.Σ. ΕΛΛΑΣ ΒΕΛΟΥ - Official Website

ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Η εικόνα ίσως περιέχει: 4 άτομα, άτομα κάνουν σπορ, γρασίδι και υπαίθριες δραστηριότητες

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Κορινθίας εξασφάλισε η Ελλάς Βέλου που επικράτησε δύσκολα με 2-1 των Αγίων Θεοδώρων.

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι και σε κακό αγωνιστικό χώρο, η Ελλάς ήταν σε μέτρια μέρα ωστόσο, εκμεταλλεύθηκε τα λάθη της αντίπαλης άμυνας και πήρε αυτό που ήθελε. Στα άσχημα, ο τραυματισμός του Ζάρκου, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο ημίχρονο και υπέστη διάστρεμμα λίγα λεπτά αργότερα.

Απ’ την άλλη, οι Άγιοι Θεόδωροι που έπαιξαν στα ίσα έναν αντίπαλο μεγαλύτερης κατηγορίας, έμειναν με τη πίκρα της καλής εμφάνισης, έχοντας παράπονα από τη διαιτησία του Σπηλιώτη και των βοηθών του.

Το Βέλο απείλησε πρώτο στο 15’ με κεφαλιά του Ζήση, που απέκρουσε πάνω στη γραμμή αμυντικός, ενώ στο 20’ ο Ζήσης αντέδρασε σωστά σε φάουλ του Κόρρο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 40’, όταν από ωραία ενέργεια του Ξύδη και γύρισμα, ο Φάμπιο Μούλα από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 44’, όμως, η Ελλάς ισοφάρισε, όταν μετά από φάση διαρκείας και δύο αποκρούσεις του Ζήση στα σουτ των Βλάχου και Μπουτσούκου, η μπάλα πήγε στο Ψυχογιό, που με σουτ έκανε το 1-1.

Στο β’ 45λεπτο, το ματς άναψε στο τελευταίο 20λεπτο, όταν οι ομάδες αναζήτησαν το γκολ της πρόκρισης. Στο 75’ ο Νάκος έκανε την ατομική προσπάθεια και πλάσαρε για να αποκρούσει ο Ζήσης, ενώ στο 80’ ο Γκοτζιάς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά πλάσαρε άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό (81’), η Ελλάς βρήκε το γκολ της νίκης, όταν απ’ το γύρισμα του Κόρρο, ο Ζήσης έκανε το πλασέ, η μπάλα βρήκε και στον Φάμπιο για να καταλήξει στα δίχτυα.

Οι Άγιοι Θεόδωροι προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά για την ισοφάριση και διαμαρτύρονται για μια υπόδειξη οφσάιντ σε βάρος του Λίλιου. Γενικά, έχουν παράπονα από την διαιτησία, καθώς και για μια υπόδειξη αλλαγής σε πλάγιο άουτ, πριν την φάση από την οποία, προήλθε η ισοφάριση των γηπεδούχων.

ΕΛΛΑΣ ΒΕΛΟΥ: Τριαντάφυλλος Β., Βλάχος, Κόρρος, Τάλιος (67’ Γιαννακούλιας), Νάκος, Ρούπας, Μπουτσούκος, Κλαδάκης, Ζήσης, Κολλιόπουλος (88’ Καραπανάγος), Ψυχογιός (46’ Ζάρκος, 59’ λ.τρ. Καραγκούνης)

ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ: Ζήσης, Δρίτσας, Τσόγκας, Λεστάκης, Μπαστούνης (74’ Γκοτζιάς), Φάμπιο, Λημνιώτης, Ξύδης, Λίλιος, Καραμαλέγκος, Μούκας